Click for English.

OP-203 Michelson Morley Deneyleri

Michelson Morley interferometresi ile nm mesafelerin ölçülmesi, sıvıların kırılma indisi ölçülmesi, piezo kristal titreşim genliğinin ölçülmesi

Yapılabilecek deneyler :

  • Hassas (nm) uzunlukların ölçümü deneyleri
  • Sıvıların kırılma indisi ve girişim deneyleri,
  • Piezo kristal titreşimlerinin gözlenmesi ve ölçülmesi deneyleri

Standart Malzemeler
1mW He-Ne Laseri, 2 adet hassas ayarlanabilir gümüş ayna, 2 adet mikrometreli gümüş ayna, 1 adet ayarlanabilir demet bölücü, demet genişletme teleskop sistemi, 1 adet kalın kenarlı mercek, 1 adet taban (breadboard), 1 adet ekran.

Ek Malzemeler
1 adet piezo kristal, 1 adet ayarlanabilir DC veya AC güç kaynağı, 1 adet osiloskop, 1 adet fotodiyot, 1 adet diyafram

Açıklamalar
Monokromatik ışın üreten laser kaynağından çıkan laser demeti, çapı teleskop sistemiyle genişletildikten sonra demet bölücüden geçerken aralarında 90 derece olan 2 ışına dönüşür ve tekrar biraraya gelerek ekrana düşer. Işınlar arasındaki yol farkından dolayı ekranda saçaklar oluşur. Bunun için en önemli koşul demetlerin tamamen paralel olabilmesinin sağlanmasıdır. Bu da hassas ayarlı aynalarla sağlanabilir. Aynanın birine yerleştirilen mikrometre ile oluşan nm boyutundaki değişimler bu saçakların hareketiyle ölçülebilir. Aynadaki yer değiştirme n l/2 olup n noktadan geçen saçak sayısı ve l ise dalgaboyudur. Eğer istenirse deney seti biyoloji deneyleri için kırılma indisi ölçümleri yapan sisteme dönüştürülebilir ayrıca aynalardan birine piezo kristal bağlanarak osilasyon genliğine ve uygulanan voltaja bağlı olarak ara saçakların yapısı değişir ve bu osiloskop ekranında gözlenebilir. Böylece Fizik haricinde Biyoloji ve Elektronik öğrencilerinin kullanabileceği profesyonel bir deney seti elde edilmiş olur. Bu deney setinin daha küçük ve sadece 1 ayna ayarlı yeşil laser ile uygun fiyatlı versiyonu da mevcuttur.


Sonraki Ürün: Fabry Perot deneyleri
Back      Next

Deney föyleri ve öğretmen eğitimleri ücretsiz olup 2 yıl boyunca teknik servis sağlanmaktadır.
Ayrıca birden fazla deney seti alımında ek indirim sağlanmaktadır.

bottom