Click for English.

YENİ METALLERDE BOYCA GENLEŞME

ELES sürekli olarak yeni ürünler geliştirmektedir. En son istek üzerine metallerde boyca genleşme deney seti geliştirmiştir. Bu deney setinde çeşitli sorunlara neden olan su ısıtması yerine reistans kullanılmış ve ısı izolasyonu sayesinde laboratuvarda kolayca kullanılabilecek bir deney seti oluşturulmuştur. Isıtıcı kanalının içine yerleştirilen 10 mm çapındaki Al, Cu, Fe gibi metal çubuklar özel güç kaynağı tarafından kontrollü olarak ısıtılır bu arada sıcaklıklar sürekli olarak ölçülür ve uzama miktarları 0.005 mm hassasiyetle bir mikrometre yardımıyla ölçülür. eğer uzama miktarları sıcaklığa göre ölçülürse bu verilerden metallerin genleşme katsayıları bulunabilir.

Deney Panosu

YENİ DÖNEN KAPLARDA SIVILAR

ELES sürekli olarak yeni ürünler geliştirmektedir. En son istek üzerine metallerde boyca genleşme deney seti geliştirmiştir. Bu deney setinde dar bir kap içine konan su bir motor yardımıyla istenilen devirde döndürülmekte ve dönmeden dolayı parabolik şekil alan sıvının minimum seviyesi ölçülmektedir. Teoriye göre eğer dönme frekansı ve sıvının yüzeyden ölçülen minimum seviyesi ölçülürse yerçekimi ivmesi hesaplanabilir.

Deney Panosu dönme sırasındaki görüntü Deney Panosu

YENİ SERBEST DÜŞME

ELES sürekli olarak ürünlerini geliştirmektedir. Bu kez de düşen çelik topu zıplatmaz ve sarsıntı sensörü içeren yeni nesil serbest düşme deney setini sunmakla gurur duymaktadır. Bu deney setiyle değişik toplar veya cisimler ayarlanabilir değişik yüksekliklerden bırakılmakta ve düşme zamanı mikroişlemcili cihaz ile hassas olarak ölçülebilmektedir.

Deney Panosu

YENİ YEKPARE WHEATSTONE KÖPRÜSÜ

ELES sürekli olarak ürünlerini geliştirmektedir. Bu deney setinde ise tek bir platformda hem 5 adet 0.2-0.6 mm çapında tel hem de sürgülü reosta görevi gören 0.4 mm Cr-Ni tel yer almaktadır. Hem görsel hem de işlevsel olarak daha iyi tasarıma sahip olan bu set şimdiden diğer tasarıma göre daha fazla tercih edilmektedir.

Deney Panosu

 

YENİ AÇISAL MOMENTUM EYLEMSİZLİK MOMENTİ

ELES sürekli olarak ürünlerini geliştirmektedir. Bu deney setinde ise açısal platformu tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiş olup, hem disklerin dönmeleri hem de dönen çubukların eylemsizlik momentleri incelenebilmektedir. Çubuk üzerinde istenilen noktalara konulan ağırlıklarla değişik açısal hızlar mikroişlemcili sensör tarafından okunabilmektedir. Ayrıca sensör aynı anda iki diskin açısal hızını okuyabilmektedir. Bu da aynı anda master-slave mantığıyla çalışan 2 farklı mikroişlemcinin haberleşmesi sonucunda elde edilen değerlerin LCD ekrana yazılmasıyla gerçekleşmektedir. Siz de bu deney setinden edinmek istemezmisiniz?

Deney Panosu

 

YENİ MAXWELL TEKERLEĞİ

ELES sürekli olarak yeni ürünler geliştirmektedir. Bu deney setinde paslanmaz çelik disk etrafına sarılan ip sayesinde yukarıdan aşağı ve sonra tekrar yukarı doğru yoyo mantığıyla hareket etmektedir. tekerlek hareketi esnasında kinetik, potansiyel ve dönme enerjisine sahip olup, enerji korunumu deneyinin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Deney Panosu

YENİ VERİ TOPLAMA VE BİLGİSAYARA BAĞLANMA CİHAZI

ELES sürekli olarak yeni ürünler geliştirmektedir. En son gereksinim üzerine her türlü sensördeki bilgileri okuyabilen, bunların grafiğini kendi ekranına çizebilen, IPAD veya cep telefonu ile görüntülebilen ve kontrol edilebilen, bilgisayara RS veya USB veya bluetooth ile bağlanıp deneylerin kontrolünü yapan veya gelen verilerin grafiklerini çizip veri dosyası hazırlayan, aynı anda 4'e kadar veriyi alma özelliğine sahip TAMAMEN TÜRK MALI ve hiçbir YURT DIŞI firma ile işbirliğine girmeden son derece ileri teknoljik bir cihaz geliştirme aşamasındadır. Bu cihaz çok yakında hizmete alınacaktır..Müjde....

 

 

bottom